Poznaję świat za pomocą zmysłów – maluch sensorycznie

Poznaję świat za pomocą zmysłów – maluch sensorycznie

Poznaję świat za pomocą zmysłów – maluch sensorycznie

Zamknij oczy i przejdź się boso po trawie. Tak to możliwe! Mamy wiosnę, która zachęca do podobnych eskapad. A teraz pozwól na to swojemu maluchowi. Jeżeli nie porusza się samodzielnie, połóż go na kocu i daj mu poznawać świat tak, jak lubi najbardziej. Zacznie dotykać, gładzić, może zechce posmakować (chociaż tu uważniej!). Powtarzając za Marią Montessori – czego nie ma w zmysłach, tego nie ma w umyśle. Dzisiaj garść wiadomości o sensoryce. Rozsiądź się i chłoń te informacje wszystkimi zmysłami!

Mały człowiek i jego zmysły

Niemowlę rodzi się z pakietem zmysłów, które z nim dojrzewają. Właśnie dlatego warto je ćwiczyć. Zaniedbania tego obszaru mają niekorzystny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Integracja sensoryczna polega na prawidłowym odbieraniu bodźców zmysłowych z otoczenia przez mózg. Dzięki temu dziecko uczy się reagować na to, co wydarzy się w jego życiu. Przykład? Zaburzenia integracji sensorycznej powodują problemy w koncentracji. W wieku szkolnym przekłada się to na edukację oraz relacje z rówieśnikami. Dziecko nie skupi uwagi na tym, co się do niego mówi. Będą go rozpraszać z pozoru błahe rzeczy: twarde krzesło, dźwięk pisania kredą po tablicy lub latająca mucha. Być może usłyszysz w tym miejscu klasyczną diagnozę, którą stawia większość przypadkowych obserwatorów: dziecko jest niesforne. Jednak prawda leży znacznie głębiej.

Zacznij od zera

Spokojnie. Nie taki diabeł straszny, jak go opisują. O integrację sensoryczną zadbasz w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wdrożysz w życie swojego dziecka kilka elementów pobudzających zmysły już w wieku zero. U niemowląt warto skupić się na pobudzaniu maksymalnie dwóch zmysłów. Zbyt dużo bodźców sprawi, że maluszek stanie się niespokojny. To z kolei może oznaczać zarwane nocki, utracenie szansy na wypicie ciepłej kawy i bezsilność. Nikt nie lubi takiego stanu! Co warto zrobić? Wybieraj zabawki, które mądrze wspierają rozwój Twojego malucha.

Podłoże

Jednym z czynników wpływających na rozwój dziecka jest podłoże, na którym najczęściej przebywa. To jak z nasionkiem. Zasadzone w dobrej ziemi, wykiełkuje i urośnie. Zatem jakie to podłoże powinno być? Tym sposobem sprawnie przemieścimy się w kierunku mat. To element, który towarzyszy maluszkowi od pierwszych dni życia, ąz do momentu, gdy dziecko zacznie się samodzielnie przemieszczać. Dlatego mata nie powinna za bardzo ograniczać malucha. Nasz wybór padł na czerwoną matę dla najmłodszych Manhattan Toy: ZOBACZ TUTAJ. Z pewnością zwróciła także Twoją uwagę. Ma kontrastowe kolory, które rozwijają zmysł wzroku. Ponadto w macie ukryte są elementy pobudzające ciekawość: lusterko, piszczałka, grzechotka, a także dodatki szeleszczące.

mata-edukacyjna-dla-dzieci

Dotknij mnie!

Od pierwszych dni, maluszkowi może towarzyszyć także kocyk. Ten prosty element stymuluje niemowlę sensorycznie. W czasie drzemki otula go swym ciepłem i daje poczucie bezpieczeństwa. Natomiast w trakcie aktywności może stanowić element pobudzający zmysł dotyku. Zobacz chociażby ten kocyk: LEMMY LEMUR. Wiązania wykorzystane na końcach i miękka głowa Lemura doskonalą koordynację ręka-oko.

Zmysł dotyku rozwijają także wszelkiego rodzaju gryzaki. Nasz wybór możesz zobaczeć TUTAJ. Są to zabawki, które nie tylko wspierają rozwój sensoryczny dziecka. Stanowią niezbędnik każdego rodzica, którego maluszek przechodzi etap ząbkowania. Wypustki i żłobienia przynoszą ulgę obolałym dziąsłom, a przy okazji motywują dziecko do doskonalenia chwytu.

gryzaki-filibabba-dla-dzieci

Lustereczko, powiedz przecie…

A o to za uśmiech pojawił się na twarzy Twojego brzdąca? Pewnie zauważył swoje odbicie w lusterku dwufunkcyjnym Wimmer-Ferguson Manhattan Toy. To doskonała zabawka dla dzieci, które lubią spędzać swój czas leżąc na brzuchu. Kompan z lustrzanego odbicia jest doskonałym partnerem dziecięcych zabaw. W dodatku zabawka ma drugie oblicze. Gdy lusterko znudzi się maluszkowi, zaproponuj mu obserwację kontrastowych wzorów po przeciwnej stronie. Zabawka posiada wiązania, dzięki czemu swobodnie zainstalujesz ją w samochodzie, wózku lub na łóżeczku.

Jednak warto zaznaczyć coś jeszcze. Mamy wiosnę. Natura budzi się do życia. Rozejrzyj się wokół siebie. Istnieje mnóstwo rzeczy, które pomogą Twojemu maluchowi poznawać świat. Co udało Ci się znaleźć?

Leave Your Comment